Meet Info
OFSAA Track & Field Championship 2018
Jun 7, 2018 to Jun 9, 2018
Meet Location
Results
Event List
Athlete List
Overall by Team
Overall by Division
Meet Records
Navigate
Home
About
Members
Login
Register
Help
Contact
Questions? Comments?
Suggestions? Problems?
Email Tech Support
Open Male 2000 Metre Steeplechase
Records
OFSAA
5:37.76
1982
Alain Boucher
ESC Algonquin
Can Inter
5:37.76
1982
Alain Boucher - ES Algonquin
Prelim
Name
Team/School
Region
Seed
Prelim
Andre Alie-Lamarche
Gloucester H.S. - Ottawa
EAST/NCSSAA
6:02.96
6:02.72q
Marcel Scheele
St. Mary's - St. Marys
WEST/WOSSAA
6:02.66
6:04.98q
Ethan Loucks
Eastview - Barrie
CENTRAL/GBSSA
6:14.83
6:06.60q
Jonathan Rioux
Louis-Riel
EAST/NCSSAA
6:09.65
6:07.61q
Nico Pedersen
Merivale HS - Ottawa
EAST/NCSSAA
6:09.25
6:06.64q
Chris Brisimitzis
Sinclair - Whitby
CENTRAL/LOSSA
6:23.95
6:08.87q
Gustav Finley
St. Peter CSS - Peterborough
EAST/COSSA
6:10.90
6:06.72q
Nahom Tesfit Ezra
John F. Ross - Guelph
WEST/CWOSSA
6:09.91
6:09.13q
Noah Costa
Vincent Massey - Windsor
WEST/SWOSSAA
6:06.48
6:06.74q
Nicholas Bannon
Centre Dufferin - Shelburne
WEST/CWOSSA
6:05.70
6:11.75q
Luke Mawhinney
Notre Dame - Burlington
SOUTH/GHAC
6:25.32
6:12.12q
Aidan Jean
Sacred Heart - Newmarket
CENTRAL/YRAA
6:19.99
6:15.74q
Connor Black
Henry Street - Whitby
CENTRAL/LOSSA
6:21.77
6:19.76
Daniel Rosen
Lawrence Park - Toronto
METRO/TDCAA
6:23.38
6:20.09
Jakub Bembenek
St. Michael's CS - Toronto
METRO/CISAA
6:29.22
6:21.46
Andrew Budau
Korah CVS - Sault Ste Marie
NORTH/NOSSA
6:28.31
6:23.22
Keon Wallingford
Widdifield SS - North Bay
NORTH/NOSSA
6:29.74
6:24.56
Brandon Raftis
St. Michael's CS - Toronto
METRO/CISAA
6:20.63
6:31.05
Derian Free
E. L. Crossley CSS - Fonthill
SOUTH/SOSSA
6:34.47
6:40.05
Luke Patrick
Our Lady Mt Carmel SS -Mississ
SOUTH/ROPSSAA
6:33.80
6:44.64
Max Hollman
Hammarskjold HS - Thunder Bay
NORTH/NWOSSAA
6:53.25
6:45.76
Karson Proulx
Humberview SS - Bolton
SOUTH/ROPSSAA
6:35.49
6:51.42
David Marchant
St. Michael's CS - Toronto
METRO/CISAA
6:28.07
6:51.55
Carson Brunet
ESC Theriault - Timmins
NORTH/NEOAA
7:00.67
6:52.20
Final - Official
Name
Team/School
Region
Prelim
Final
Points
Marcel Scheele
St. Mary's - St. Marys
WEST/WOSSAA
6:04.98
5:52.53
10
Andre Alie-Lamarche
Gloucester H.S. - Ottawa
EAST/NCSSAA
6:02.72
5:55.77
8
Noah Costa
Vincent Massey - Windsor
WEST/SWOSSAA
6:06.74
5:57.82
6
Nicholas Bannon
Centre Dufferin - Shelburne
WEST/CWOSSA
6:11.75
6:03.77
5
Ethan Loucks
Eastview - Barrie
CENTRAL/GBSSA
6:06.60
6:04.69
4
Nico Pedersen
Merivale HS - Ottawa
EAST/NCSSAA
6:06.64
6:05.26
3
Jonathan Rioux
Louis-Riel
EAST/NCSSAA
6:07.61
6:10.00
2
Gustav Finley
St. Peter CSS - Peterborough
EAST/COSSA
6:06.72
6:11.72
1
Nahom Tesfit Ezra
John F. Ross - Guelph
WEST/CWOSSA
6:09.13
6:12.30
Luke Mawhinney
Notre Dame - Burlington
SOUTH/GHAC
6:12.12
6:12.95
Chris Brisimitzis
Sinclair - Whitby
CENTRAL/LOSSA
6:08.87
6:16.25
Aidan Jean
Sacred Heart - Newmarket
CENTRAL/YRAA
6:15.74
6:19.73
c
Last updated Mon, 11 Jun 2018 8:24:00
Copyright © 2001-2024 trackDatabase.com All rights reserved.
en